برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

ویرایشگر گوتنبرگ در مقایسه با افزونه های صفحه ساز(7 تفاوت)

گوتنبرگ
در این نوشته بخوانید

همزمان با انتشار وردپرس 5 و عرضه ویرایشگر بلوکی جدید وردپرس (ویرایشگر گوتنبرگ) به همراه آن، یک سوال در ذهن کاربران وردپرس شکل گرفت: :آیا این ابزار جایگزینی برای صفحه ساز های وردپرسی است؟

به طور کلی ویرایشگر جدید وردپرس بسیار قدرتمند است و به شما اجازه می‌دهد، طرح بندی های زیبایی برای ارائه محتوای خود داشته باشید.با این وجود، این ویرایشگر به اندازه یک افزونه صفحه ساز قدرتمند نیست.

در این نوشته به طور کامل گوتنبرگ و افزونه های صفحه ساز وردپرس را مقایسه خواهیم کرد، و تفاوت های آن ها را بیان می‌کنیم.

گوتنبرگ و افزونه های صفحه ساز وردپرس

گوتنبرگ ویرایشگر پیش فرض جدید وردپرس است.این ویرایشگر برای تنظیم و جایگذاری محتوای صفحات و پست ها از بلوک ها استفاده میکند و به همین منظور آن را ویرایشگر بلوکی (Block Editor) نامیده اند.

به واسطه اینکه ویرایشگر گوتبنرگ به شما اجازه می‌دهد به سادگی ظاهر محتویات خود را تغییر دهید و قسمت های مختلف را با کشیدن و رها کردن جا به جا کنید ،شاید تصور کنید که با یک صفحه ساز مواجه هستید،در حالی که حداقل تا زمان نوشتن این مقاله این‌گونه نیست!

صفحه ساز های وردپرس، ابزارهای طراحی با قابلیت drag  و drop هستند که به شما اجازه می‌دهند صفحات وب سایت تان را به سادگی و بدون داشتن دانش برنامه نویسی توسعه دهید.

 

صفحه ویرایشگر المنتور

 

صفحه سازهای معروف وردپرس، مثل المنتور، Beaver Builder، Divi و ویژوال کامپوزر، بسیار قدرتمند تر از ویرایشگر گوتنبرگ هستند. آن ها به همراه تعدادی قالب آماده عرضه شده اند که این طراحی صفحات را برای شما ساده تر می‌کند و انعطاف پذیری بیشتری در مقایسه با گوتنبرگ به شما می‌دهد.

بیایید نگاهی دقیق تر به تفاوت های بین ویرایشگر جدید وردپرس و افزونه های صفحه ساز وردپرسی داشته باشیم.

 

7 تفاوت بین ویرایشگر گوتنبرگ و افزونه های صفحه ساز وردپرسی

مهم ترین تفاوتی که وجود دارد این است که گوتنبرگ ویرایشگر پیش فرض وردپرس است که به همراه وردپرس عرضه شده، این درحالی است که افزونه های صفحه ساز توسط توسعه دهندگانی به غیر از تیم وردپرس برنامه نویسی شده اند.

تیم wordpress.org گوتنبرگ را یک صفحه ساز خطاب نکرده است، بلکه آن را یک ویرایشگر بلوکی معرفی کرده، که روشی مدرن برای ویرایش محتوا در وردپرس ارائه کرده است.

1 . ویژگی کشیدن و رها کردن( Drag  و Drop)

ویرایشگر گوتنبرگ یک صفحه ساز با قابلیت کشیدن و رها کردن نیست(حداقل تا زمان فعلی). شما می‌توانید بلاک هایی اضافه کنید، آن ها را بالا و پایین ببرید، اما نمی‌توانید طول و عرض آن ها را تعریف کنید، داخل یک بلاک ، بلاک اضافه کنید و یا با استفاده از سطر ها و ستون ها طراحی های پیچیده انجام دهید.

این در حالی است که در صفحه ساز ها، می‌توانید با کشیدن و رها کردن بلاک ها یا ویجت ها را اضافه کنید، طول و عرض آن ها را مشخص کنید و حتی ستون و بلاک داخل بلاک های دیگر اضافه کنید.

2 . پشتیبانی پوسته و سازگاری

گوتنبرگ به شدت وابسته به استایل های مورد استفاده در پوسته فعال وردپرس است. این ویرایشگر ، کدهای CSS مخصوص به خود را دارد و به شما نیز اجاره می‌دهد کدهای مورد نظر خود را اضافه کنید، اما با این وجود تنظیمات و استایل های پوسته های شما را تغییر نمی‌دهد( override نمیکند)

در مقابل صفحه ساز ها علاوه بر اینکه می‌توانند با استایل پوسته کار کنند، این امکان را به شما می‌دهند که یک طرح کاملا سفارشی سازی شده برای صفحات و پست های خود داشته باشید.این امکان برای ساخت صفحات بسیار کاربردی و کمک کننده است.

3 . ویرایش live در مقابل ویرایش backend

زمانی که یک پست یا صفحه را با استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ وبرایش می‌کنید، نمی‌توانید یک نمایش زنده از ظاهر صفحه یا پست داشته باشید.این ویرایشگر یک ویرایشگر Backend است و برای اینکه ظاهر پست یا صفحه خود را مشاهده کنید باید به صفحه پیش نمایش نوشته یا صفحه خود بروید.

این درحالی است که صفحه ساز ها یک نمایش زنده از صفحه ای که در حال ویرایش آن هستید در اختیار شما قرار می‌دهد.شما بدون ذخیره سازی صفحه می‌توانید ببینید که ظاهر آن به چه صورت خواهد بود.

4 . طرح بندی محتوا در مقابل طراحی صفحه

بلاک های ویرایشگر گوتنبرگ به شما اجازه می‌دهند که طرح بندی محتوای خود را مشخص کنید.

اما صفحه ساز ها انعطاف پذیری بیشتری دارند. با استفاده از آن ها شما تنها ، محتوا به صفحه خود اضافه نمی‌کنید بلکه می‌توانید کل طرح بندی صفحه خود را تغییر دهید.صفحه ساز ها گزینه های بیشتری برای طراحی هر ویجت و بلوک در اختیار شما قرار می‌دهند.

 5 . ویجت ها و بلوک ها

ویرایشگر جدید وردپرس به همراه تعدادی بلوک عرضه شده است که تمام المنت های محتوایی رایج  و پر استفاده را شامل می‌شود.شما می‌توانید بلوک ها را ذخیره کنید و در قسمت های دیگر وب سایت خود یا در سایت های وردپرسی دیگر مجدد استفاده کنید.

علاوه بر این یک API قدرتمند دارد که به توسعه دهندگان افزونه های وردپرسی اجازه می‌دهد بلاک های مخصوص به خود را برای استفاده در ویرایشگر اضافه کنند.تمام افزونه های پر استفاده وردپرسی، بلوک های گوتنبرگ مخصوص به خود را اضافه کرده اند و شما می‌توانید از آن ها استفاده کنید

 

صفحه ساز ها بلوک ها، ماژول ها و ویجت های بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهند.آن ها ، المنت های محتوایی پیچیده تر ، مانند اسلایدر، فرم های تماس، تایمر و … دارا هستند.همچنین شما می‌توانید، بلوک ها ، ردیف ها و یا کل صفحه را ذخیره کنید و مجدد مورد استفاده قرار دهید.

صفحه ساز های معروف نیز API های مخصوص به خود را دارند که به توسعه دهندگان سایر افزونه ها اجازه می‌دهند بلوک ها یا المنت های مخصوص به خود را بسازند.

6 . گزینه های فرمت بندی و استایل دهی

بلوک های گوتنبرگ گزینه های فرمت بندی و استایل دهی مخصوص به خود را دارند اما این گزینه ها محدود هستند.برای مقابله با این محدودیت ها، شما باید کدهای CSS مورد نظرتان را برای هر بلوک اضافه کنید.

در مقابل صفحه ساز ها گزینه های بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهند.شما می‌توانید، رنگ پس زمینه بلوک ها را عوض کنید، فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید، طول یک خط را مشخص کنید ، عرض یک المنت را تغییر دهید، به عکس ها استایل دهید و …

7 . هدف و وسعت

هدف ارائه ویرایشگر گوتنبرگ با وردپرس، ارائه تجربه ای مدرن در نوشتن محتوا است. این ابزار برای همه، از جمله محتوا نویسان، عکاسان و … ارائه شده است.

افزونه های صفحه ساز، بستری برای طراحی صفحات در اختیار کاربران قرار داده اند. این ابزار برای طراحان سایت با وردپرس ، کسب و کار های کوچک و .. ارائه شده است.

به شکل خلاصه می‌توان گفت، گوتنبرگ به شما کمک می‌کند محتوای بهتری تولید کنید این درحالی است که افزونه های صفحه ساز به شما کمک می‌کنند صفحات زیبا تری داشته باشید تا از این طریق فروش خود را افزایش دهید، تعداد مشترکین خود را زیاد کنید، و به طور خلاصه کسب و کار خود را توسعه دهید.

 

آیا گوتنبرگ جایگزینی برای صفحه سازهاست؟

با فرم فعلی که وجود دارد، ویرایشگر جدید وردپرس،نسخه ای بهبود یافته از ویرایشگر قبلی است که نمی‌تواند جایگزینی برای صفحه ساز ها باشد.

در نقشه راه وردپرس بیان شده که میخواهند عملکرد ویرایشگر جدید خود را در بخش های دیگر مثل منو ها، ویجت ها و حتی صفحه سفارشی سازی گسترش دهند.

 

المنتور و گوتنبرگ

صفحه ساز المنتور ، با ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس سازگاری دارد به شکلی که شما می‌توانید ، قالب هایی در صفحه ساز ایجاد کنید و در ویرایشگر مورد استفاده قرار دهید!

بیشتر بخوانید

2 دیدگاه دربارهٔ «ویرایشگر گوتنبرگ در مقایسه با افزونه های صفحه ساز(7 تفاوت)»

  1. سلام وقت بخیر. از لحاظ سبک تر بودن و سرعت بارگذاری گوتنبرگ بهتر از المنتور هست ؟

    1. گروه طراحی سایت پالت

      سلام دوست عزیز وقت بخیر
      قطعا اینکه شما افزونه اضافه تری روی سایت نصب نکنین سبک تر و سریع تر خواهد بود اما تاثیر چشم گیر نیست و امکانات المنتور اونقدر زیاد است که از المنتور به جای گوتنبرگ استفاده بشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید ، با کارشناسان پشتیبانی ما از طریق واتساپ در تماس باشید