برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

تاریخچه لوگو اپل

تاریخچه لوگو اپل
در این نوشته بخوانید

لوگو اپل یکی از شناخته شده ترین و پرطرفدار ترین لوگو های در بین لوگوی برند های بزرگ دنیاست ، اما تاریخچه لوگو اپل چیست؟ این لوگو چه سیر تکاملی را طی کرده و ایده ی ایجاد آن به این شکل چه بوده است.

اپل شرکتی آمریکایی و فعال در حوزه تکنولوژی است که محصولات منتوع و زیادی از قبیل کامپیوتر های شخصی ، موبایل ، تبلت و .. را تولید و ارائه می‌کند.

این شرکت در سال 1976 تاسیس شد و هم اکنون پس از گذشت 44 سال به یکی از بزرگترین کمپانی های تکنولوژی در دنیا تبدیل شده است.

اما تاریخچه لوگو اپل چیست؟

در کنفرانسی در سال 1981 سوالی از استیو جابز پرسیده شد مبنی بر اینکه چرا نام اپل را برای کمپانی خود انتخاب کرده است . پاسخ استیو جابز این بود:

“من سیب دوست دارم و دوست دارم که سیب بخورم . اما ایده اصلی پشت اپل ، به ارمغان آوردن سادگی برای عموم ، از طریق پیچیده ترین راه است ! همین و نه چیز دیگر . میوه خلقت سیب است و این میوه ساده اما قدرتمند است”

در ادامه به بررسی تاریخچه لوگو اپل خواهیم پرداخت.

اولین لوگو اپل

برخلاف نام اپل اولین لوگو شرکت اپل نمادی از سیب نبود .

اولین لوگو اپل

اولین لوگوی اپل به وسیله رونالد وین ، که یکی از بنیان گذاران اپل در روز های اولیه 1976 بود طراحی شد .در این طرح ، نیوتون ، زیر یک درخت کشیده شده و سیبی از بالای درخت در حال افتادن روی سر اوست.

در واقع اولین تصویری که به عنوان نماد از این کمپانی کامپیوتری ارائه شد ، نیوتون بود و هدف اصلی طراح از ارائه این طرح بیان جاذبه بود که به وسیله یک سیب کشف شد.

اما این لوگو مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار نگرفت.

لوگو مدرن اپل

استیو جابز ، خیلی زود تصمیم گرفت که طراحی جدیدی برای لوگو ایجاد شود که تفاوت هایی با طرح اولیه داشته باشد. او معتقد بود طرح فعلی قدیمی است و برای استفاده در ابعاد کوچک روی محصولات مناسب نیست و علاوه بر این لوگو باید هارمونی مناسبی با محصولات و کامپیوتر های جدید اپل داشته باشد.

جابز تمایل داشت که نام و لوگو شرکت بیانگر یکدیگر باشند و به نوعی با هم ادغام شوند به همین دلیل یک طراح گرافیک به نام راب جانوف را استخدام کرد .

این طراح طرح های زیادی به جابز ارائه کرد تا نظر او را جلب کند و در نهایت طرح سیب گاز زده اپل به وجود آمد.

زمانی که راب جانوف برای اولین بار به ملاقات استیو جابز رفت اوایل سال 1977 میلادی بود ، جایی که شرکت اپل هنوز در مرحله یک استارتاپ بود ، کمتر از یک سال از تاسیس آن می‌گذشت و هیچ شباهتی به کمپانی بزرگ این روزها نداشت .

توسعه طرح لوگو جدید همزمان با معرفی اولین کامپیوتر شخصی برند یعنی Apple II بود . پس از اولین قرار ، جانوف به محل کار خود رفت و سعی کرد با توجه به شکل واقعی سیب طرح لوگو اپل را طراحی کند.

زمانی که از اون درباره راهکاری که برای طراحی لوگو اپل در پیش گرفته است سوال شد اون پاسخ داد : ” در حقیقت خیلی ساده بود . من فقط تعدادی سیب خریدم ، و آن ها را در ظرف چیدم ، و حدود یک هفته یا بیشتر طرح کشیدم تا شکل آن را ساده تر کنم”

لوگو رنگین کمانی اپل

اولین طرح ارائه شده یک سیب رنگین کمانی بود . جانوف طراحی لوگو خود را به این دلیل رنگین کمانی انجام داده بود که Apple II اولین کامپیوتر دنیا با صفحه نمایش رنگی بود. در نهایت این لوگو کمی پیش تر از عرضه Apple II رونمایی شد.

جانوف تاکید کرد که ایده ای خاصی برای چیدمان رنگ ها نداشته و تنها استیو جابز به او تاکید داشته است که به خاطر اینکه بالای سیب برگ است رنگ سبز بالا قرار گیرد.

به گفته جانوف ، گاز روی لوگو به این دلیل قرار داده شد که مردم متوجه شوند که این یک سیب است نه گوجه فرنگی !

به علاوه این یک بازی مناسب با کلمات بود که یک شرکت کامپیوتری را یادآوری می‌کرد :

  • Bite:گاز
  • Bite :بیت

این لوگوی رنگین کمانی بلافاصله توسط استیو جابز تایید شد و روی تمام محصولات ، تبلیغات و … اپل مورد استفاده قرار گرفت و به مدت 20 سال روی تمام محصولات شرکت درج شد و نماد کمپانی اپل بود.

کمتر از یک سال پس از ورود مجدد استیو جابز به اپل در سال 1997 ، او تصمیم گرفت که تغییرات مجددی روی لوگو شرکت اعمال کند.لوگوی جدید یک لوگوی تک رنگ بود که خبری از رنگ های رنگین کمانی روی آن نبود .این طرح طرحی مدرن تر برای لوگو بود و طی سال های اخیر نیز تغییرات جزئی روی رنگ و ابعاد آن داده شده است اما نسبت به طرح اولیه  که 43 سال پیش ارائه شد بدون تغییر باقیمانده است.

سیر تکاملی لوگو اپل

سخن پایانی

در این مقاله درباره خلاصه ای از تاریخچه لوگو شرکت اپل صحبت کردیم ، قطعا بخش مهمی از وقایع تاریخی این تغییرات مخفی باقیمانده اما هم اکنون این لوگو ، یکی از برترین و شناخته شده ترین لوگو کمپانی های بزرگ دنیاست.

 

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید ، با کارشناسان پشتیبانی ما از طریق واتساپ در تماس باشید