برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

وردپرس 5.8 ، امکانات و ویژگی ها

ویژگی های وردپرس 5.8
در این نوشته بخوانید

وردپرس 5.8 که دومین نسخه اصلی منتشرشده سال 2021 است، در جولای 2021 ارائه شد.

این نسخه دارای برخی ویژگی‌ها و پیشرفت‌های قابل‌توجه است. این تغییر‌ات راه‌های خلاقانه نوینی را برای کار روی و‌ب‌سایت وردپرس به شما معرفی می‌کند.

در این مقاله قصد داریم موارد جدید در وردپرس 5.8 و چگونگی کار کردن با ویژگی‌های جدید پس از به روزرسانی وب‌سایت را به اشتراک بگذاریم.

وردپرس 5.8 یک نسخه اصلی است و باید به صورت دستی اقدام به به‌روزرسانی کنید، مگر اینکه از یک سرویس هاست مدیریت‌شده وردپرس استفاده کنید. (سرویس هایی که به روز رسانی هسته ، قالب وردپرس و افزونه ها را به شکل اتوماتیک انجام می‌دهند)

نکته مهم: فراموش نکنید که قبل از شروع به‌روزرسانی یک بک‌آپ کامل از وردپرس تهیه کنید.

ویرایشگر الگوی جدید

وردپرس 5.8 دارای یک ویژگی جدید به نام ویرایشگر الگو است. این یک گام در جهت ایجاد ابزاری برای ویرایش کامل سایت با استفاده از ویرایشگر بلوک وردپرس است.

با کلیک روی قسمت “جدید” که بخش قالب قرار دارد، می‌توانید الگوی جدیدی را در حین ویرایش یک پست یا صفحه ایجاد نمائید.

ایجاد قالب جدید وردپرس 5.8

توجه: در حال حاضر این قابلیت به صورت پیش فرض برای قالب های وردپرسی غیر فعال است و برای فعال سازی آن باید کد زیر را در function.php قالب خود اضافه کنید.

add_theme_support( ‘block-templates’ );

سپس وردپرس از شما می‌خواهد یک نام جدید برای قالب خود انتخاب کنید که به شما کمک می‌کند در استفاده‌های بعدی راحت‌تر الگوی خود را پیدا کنید.

ایجاد قالب در وردپرس 5.8

سپس وردپرس به حالت ویرایشگر قالب تغییر می‌کند. در این بخش ما این قابلیت را داریم که بلوک های مختلف از اجزای مختلف سایت (مثل نام ، لوگو …) را مورد استفاده قرار دهیم.

ویرایشگر بلوک قالب

وردپرس 5.8 دارای چندین بلاک‌ است که به شما امکان می‌دهد عناصر مختلف از سرتاسر سایت را به الگوی خود اضافه کنید. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • آرم سایت (لوگو سایت)
 • معرفی کوتاه سایت
 • عنوان سایت
 • چرخه کوئری (Query Loop)
 • عنوان پست
 • محتوای پست
 • تاریخ پست
 • چکیده نوشته
 • تصویر شاخص نوشته
 • دسته بندی های نوشته
 • تگ های نوشته ها
 • ورود / خروج
 • لیست صفحات

ویرایشگر الگو در وردپرس 5.8 یک ویژگی مخصوص پوسته یا قالب است و از سبک‌ها و ظاهر پوسته وردپرس شما استفاده می‌کند.

اگر شما می‌خواهید کنترل کامل طراحی یک طرح سفارشی را به دست بگیرید، افزونه صفحه‌ساز مانند المنتور ابزاری به مراتب بهتر خواهد بود. این ابزار صرف‌نظر از پوسته ای که در وردپرس از آن استفاده می‌کنید، کار می‌کند و به شما کنترل کامل روی طرح را می‌دهد.

ویرایشگر ابزارک مبتنی بر بلوک‌ها در وردپرس 5.8

اکنون صفحه ابزارک ها در وردپرس از ویرایشگر بلوکی استفاده می‌کند. به سادگی به قسمت “نمایش->ابزارک ها” بروید تا ابزارک های جدید را امتحان کنید.

ابزارک های بلوکی وردپرس 5.8

هر بخش از ابزارک های قالب شما (نوار ابزارهای کناری وب‌سایت و سایر نواحی که قابلیت اضافه کردن ابزارک دارند) به صورت یک تب در ویرایشگر بلوک نمایش داده می‌شود و شما میتوانید با انتخاب هر تب، ابزارک های مورد نظر خود را به شکل بلوک به آن بخش اضافه کنید.

این ویژگی به شما کنترل بیشتری بر ابزارک‌ها می‌دهد زیرا اکنون می‌توانید از بلوک‌ها برای ایجاد ابزارک های جذاب استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید دکمه‌ را اضافه کنید، رنگ‌ها را انتخاب کنید، بلوک‌های مختلف را گروه‌بندی کنید و موارد دیگر.

امکانات بیشتر بلوک ها در وردپرس 5.8

همچنان می‌توانید از ویجت‌های قدیمی با افزودن بلوک “ابزارک قدیمی” به هر نوار کناری استفاده کنید.

استفاده از ابزارک های قدیمی

برخی از کاربران ممکن است هنوز بخواهند از صفحه ابزارک‌های قدیمی استفاده کنند. این کار را به‌راحتی می‌توان با نصب و فعال‌سازی افزونه Classic Widgets انجام داد. پس از فعال شدن، افزونه به‌سادگی صفحه ابزارک‌های قدیمی‌تر را بازیابی می‌کند و برای شما نمایش می‌دهد.

وردپرس اکنون به‌طور پیش‌فرض از تصاویرWebP  پشتیبانی می‌کند.

WebP یک فرمت جدید برای تصاویر است که بدون از دست دادن کیفیت، حجم فایل تصویر را 25-34 درصد نسبت به PNG و JPEG کاهش می‌دهد.

اضافه شدن این ویژگی به وردپرس 5.8 ، بدان معناست که می‌توانید تصاویر WebP خود را بدون استفاده از افزونه در وب‌سایت وردپرس ذخیره و بارگذاری کنید.

با ‌این‌حال برخی از مرورگرهای قدیمی وب از تصاویر WebP پشتیبانی نمی‌کنند. اگر بسیاری از کاربران شما از چنین مرورگرهایی استفاده می‌کنند، باید از افزونه فشرده‌سازی تصویر استفاده کنید. افزونه‌های فشرده‌سازی تصویر می‌توانند تصاویر را به فرمت WebP تبدیل کرده و تصاویر JPEG یا PNG را به عنوان گزینه جایگزین نمایش دهند.

تغییرات کتابخانه رسانه در وردپرس 5.8

کتابخانه رسانه وردپرس از اسکرول بی‌نهایت برای بارگذاری تصاویر در نمای “گرید” استفاده نمی‌کند. درعوض، برای مشاهده تصاویر بیشتر دکمه “بارگذاری بیشتر” را خواهید دید.

بارگذاری بیشتر تصاویر گالری ورد

علاوه بر این در وردپرس 5.8 یک دکمه وجود دارد که بتوانید آدرس فایل رسانه‌ای را کپی کنید و هرجا که مایل بودید از آن استفاده کنید.

بلاک ادیتور در وردپرس 5.8 تغییر می‌کند

ویرایشگر بلوک، جایی‌ است که در آن کاربران وردپرس بیشتر وقتشان را صرف تولید‌محتوا می‌کنند. هر نسخه جدید از وردپرس بهینه سازی هایی در این ویرایشگر ایجاد می‌کند.

در ادامه به برخی از بهینه سازی ها و بهبودها در ویرایشگر بلوک وردپرس اشاره کرده ایم.

بلوک “چرخه کوئری” در وردپرس 5.8

آیا تابه‌حال تمایل داشتید، که تعدادی پست داخل صفحه یا پست وردپرس نمایش دهید؟

در گذشته برای انجام این‌کار باید از افزونه‌ها استفاده می کردید اما اکنون می‌توانید از بلوک “چرخه کوئری” استفاده کنید تا لیستی از پست ها، صفحات یا محصولات را در هر مکانی به‌راحتی نمایش دهید.

به سادگی بلوک “چرخه کوئری”  را به یک پست یا صفحه اضافه کنید. می‌توانید از بین چندین طرح‌بندی حالتی که مدنظرتان است را انتخاب کنید و پارامترهای مدنظرتان را در تنظیمات بلوک پیکربندی کنید.

چرخه کوئری وردپرس 5.8

فیلترهای دوتون(Duotone) برای تصاویر و بلوک‌های رسانه:

وردپرس 5.8 فیلترهای دوتون را برای تصاویر و بلوک‌های رسانه‌ای مانند تصاویر، گالری‌ها و تصاویر کاور معرفی کرده است.

دوتون

این نسخه‌ وردپرس دارای تعدادی تنظیمات از پیش‌تعیین‌شده (Preset) است. شما می‌توانید با انتخاب رنگ‌هایی که می‌خواهید اعمال کنید، Preset های خود را نیز ایجاد کنید. پوسته وردپرس شما همچنین ممکن است Preset های خود باشد تا با رنگ پوسته مطابقت داشته باشد.

دوتون در ویرایشگر بلوک وردپرس

پیشنهاد الگو (Pattern) در بخش اضافه کردن بلوک

وردپرس 5.8 اکنون الگوهایی را در پنل افزودن بلوک توصیه می کند. به عنوان مثال، اگر یک بلوک رایج (مثل دکمه) را جستجو کنید، ممکن است وردپرس الگویی که آن بلوک را استفاده کرده است به شما پیشنهاد دهد.

پیشنهاد قالب در ویرایشگر بلوک وردپرس

به‌سادگی بلوک والد را در بلوک تو در تو انتخاب کنید

در گذشته انتخاب بلاک اصلی در ستون‌ها، گروه‌ها و سایر بلوک‌های تودرتو کمی مشکل بود. وردپرس 5.8 اکنون یک دکمه بلوک والد که همیشه ‌قابل‌مشاهده است، در نوارابزار نشان می‌دهد که به شما امکان می‌دهد سریع آن را انتخاب کنید.

انتخاب ستون والد در ویرایشگر گوتنبرگ

بهبود نمایش لیستی از بلوک ها در ناوبری بلوک ها

در وردپرس 5.8 ، پنل نمایش لیستی از کل بلوک های داخل پست یا برگه قرار داده شده است. این امر باعث می‌شود هنگامی که با یک طرح‌ پیچیده‌تر کار می‌کنید، مدیریت کار برایتان راحت‌تر شود.

نمایش لیست بلوک ها

بهبود ابزار گزینش و انتخاب بلوک ها

وردپرس 5.8 یک ابزار انتخاب و هایلایت کننده بلاک قوی تر را معرفی می‌کند. این نسخه به شما یک Block Handles را نشان می‌دهد که بتوانید راحت‌تر بلاک‌ها را بالا و پایین ببرید.

گزینش بلوک

ارتقا بلوک ها در وردپرس 5.8

وردپرس 5.8 پیشرفت های زیادی برای بلوک های موجود داشته است. در نسخه جدید وردپرس گزینه های بیشتری برای انتخاب متن ، تصویر پس زمینه و رنگ لینک وجود دارد.

اکنون می‌توانید فاصله بین ستون‌ها، کاور و بلوک‌های دیگر را کنترل کنید.

فاصله داخلی ستون ویرایشگر بلوک

اکنون می‌توانید از رنگ پس‌زمینه گرادیانت برای جدول‌ها نیز استفاده کنید.

بک گراند گرادیانت جدول ها در ویرایشگر بلوک وردپرس

تغییرات زیرساختی(داخلی)

وردپرس تغییرات زیادی برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان ایجاد کرده است تا آن ها را در قالب و افزونه های خود مورد استفاده قرار دهند. در اینجا برخی از تغییرات زیرساختی برای توسعه‌دهندگان آورده شده است.

 • فایل جدید json اکنون می‌تواند توسط توسعه دهندگان قالب، برای پیکربندی تنظیمات بلوک در یک مکان استفاده شود. به عنوان مثال، برنامه نویسان پوسته می‌توانند از آن برای تعریف رنگ، افزودن قالب از پیش تنظیم‌شده، کنترل گزینه‌های موجود برای یک بلوک و موارد دیگر استفاده کنند.
 • برنامه نویسان قالب می‌توانند طرح‌بندی و عرض محتوا را به شکل کلی در فایل json تنظیم کنند.
 • پیام ایمیل بازیابی وردپرس اکنون تنها زمانی قابل‌ نمایش است که امکان ارسال ایمیل وجود داشته‌ باشد.
 • و….

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی و معرفی ویژگی های وردپرس 5.8 پرداختیم . امیدواریم که این پست برای شما مفید واقع شود. تجربه شما از کار با وردپرس 5.8 چیست؟

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید ، با کارشناسان پشتیبانی ما از طریق واتساپ در تماس باشید