برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

پنالتی گوگل چیست؟

پنالتی گوگل ( Google Penalty)
در این نوشته بخوانید

پنالتی گوگل چیست ؟ چه زمانی پنالتی گوگل برای یک سایت اتفاق می افتد؟

شما احتمالا با مفهوم پنالتی در ورزش آشنا هستید. زمانی که شما قوانین مشخصی را در ورزش مشخص نقض کنید ، داور مسابقه شما را با خطای پنالتی جریمه خواهد کرد.در ادامه خطای پنالتی هم ممکن است داور شما را برای یک مدت زمان کوتاه (مثلا یک زمان دو دقیقه ای در هندبال) یا تا انتهای مسابقه (مثل دریافت کارت قرمز در فوتبال) از ادامه مسابقه محروم کند.

مفهوم پنالتی گوگل نیز دقیقا مشابه مفهوم پنالتی در ورزش است.به طور کلی می‌توان گفت که پنالتی به این دلیل ایجاد شده است که وب سایت های متخلف را جریمه کند.

این مجازات ها به صورت دستی صادر نمی‌شوند و معمولا صاحبان یا مالکان وب سایت ها ، دید دقیقی از اینکه چرا مجازات اتفاق افتاده ندارند ، تنها چیزی که برای مالکان وب سایت ها قابل مشاهده است افت شدید در عملکرد سایت در نتایج جستجو در گوگل است.

در ادامه پنالتی گوگل را به شکل کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پنالتی گوگل چیست؟

پنالتی گوگل به این معناست که وب سایت شما به شکل کامل از نتایج جستجوی گوگل حذف شده یا افت رتبه شدیدی در کلمات کلیدی مختلف برای آن اتفاق افتاده است.

زمانی که پنالتی اتفاق می افتد کاربران قادر به پیدا کردن شما در موتور جستجو نیستند و به دنبال آن ، ترافیک ورودی شما ، و در نهایت درآمد شما از وب سایتتان به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

این اتفاق می‌تواند برای هر وب سایت اتفاق بیوفتد.پنالتی گوگل می‌تواند نتیجه تلاش شما برای بهبود رتبه سایتتان باشد ، و زمانی که اتفاق می افتد ، بازگرداندن اعتماد گوگل به وب سایت شما و بازگشت سایت به رتبه ها و وضعیت قبلی کار ساده ای نیست.

چرا پنالتی گوگل اتفاق می‌افتد؟

وظیفه اصلی گوگل ، نمایش بهترین و مرتبط ترین نتایج مطابق جستجوی کاربران است . از دید گوگل هر سایتی که برای دستکاری نتایج جستجو تلاش کند ، باعث لطمه زدن به سرویس اصلی گوگل خواهد شد.به چه صورت؟ گوگل نمی‌تواند بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد و به این شکل کاربران تجربه ای منفی از کار کردن با موتور جستجوی گوگل خواهند داشت.

پنالتی گوگل نتیجه الگوریتمی تکامل یافته است که برای خزیدن و بازرسی وب سایت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.این الگورتیم به شکل مداوم در حال به روز رسانی و بهبود است تا تجربه بهتری برای کاربران به وجود آورد.

انجام دادن برخی کارها می‌تواند سایت را با مجازات فوری توسط گوگل مواجه کند ، اما انجام دادن برخی کارها باعث افت رتبه سایت خواهد شد که این مورد با گذر زمان اتفاق می افتد. این کار برای محافظت گوگل از سایت هایی است که به شکل هوشمندانه سعی می‌کنند نتایج جستجو را دستکاری کنند.

مورادی که باعث جریمه گوگل می‌شود

در صورتی که می‌خواهید وبسایت شما توسط گوگل جریمه نشود مطمئن شوید که وب سایت شما شامل موارد زیر نمی‌شود:

لینک یا متن های مخفی

کلیه لینک ها و محتواهای شما باید برای کاربران قابل دیدن و استفاده کردن باشند. هر چیزی که از دید کاربران مخفی شود مشکوک تلقی می‌شود. هیچگاه لینک یا متن خود را هم رنگ با پس زمینه قرار ندهید.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی (Keyword stuffing)

مطالب زیادی درباره قوانین استفاده از کلمات کلیدی وجود دارد که البته هیچ کدام از این مطالب به شکل رسمی تایید نشده است. در صورتی که شما تعداد زیادی از کلمه کلیدی را در محتوایی کم کیفیت قرار دهید ، گوگل ممکن است شما را با جریمه مواجه کند.

خرید بک لینک

یکی از مهم ترین مواردی که گوگل به آن توجه دارد خرید بک لینک است . بک لینک یکی از مواردی است که می‌تواند رتبه یک وب سایت را در موتور جستجو ارتقا دهد و خرید و ایجاد بک لینک به شکل غیر  اصولی می‌تواند باعث اعمال جریمه توسط گوگل شود.

بیشتر بخوانید : بک لینک رایگان

لینک دهی بیش از حد سایت ها به یکدیگر

لینک دهی سایت ها به یکدیگر تا زمانی که مورد سو استفاده قرار نگرفته بود یک تاکتیک خوب برای بازاریابی بود . اما لینک دهی بیش از اندازه دو وب سایت به یکدیگر می‌تواند مخرب باشد و باعث پنالتی سایت ها توسط گوگل شود.

استفاده بیش از اندازه از تگ H1

اگر ساختار سایت شما درست و مناسب باشد ، می‌تواند به بهبود سئو سایت شما کمک کند. تگ H1 یکی از تگ های مهم HTML هست که به گوگل کمک می‌کند که موضوع محتوای شما را بهتر درک کند.

شما در هر صفحه یا محتوا حداکثر باید یک بار از تگ H1 استفاده کنید ، این یکی از نکات کلیدی در سئو وب سایت شماست.

بک لینک از سایت هایی به زبان های دیگر

گرفتن تعداد زیادی بک لینک از سایت هایی به زبان دیگر یکی دیگر از گزینه هایی است که می‌تواند باعث قرار گرفتن سایت شما در لیست سیاه شود.

استدلال گوگل در این باره این است: کاربران معمولا یک زبان را ترجیح می‌دهند ، بنابراین ، پیوند به سایت هایی به زبان های دیگر خیلی برای آن ها مفید نیست.

عدم استفاده از XML Sitemaps

گوگل از XML Sitemap استفاده می‌کند تا ساختار سایت را شناسایی کند و بفهمد که چگونه باید بخش های مختلف سایت شما را پردازش کند .

اطمینان حاصل کنید که نقشه سایت به درستی در اختیار گوگل قرار گرفته است.

لینک های خارجی شکسته

اگر شما لینک های خود را به روز نگه ندارید و تعداد زیادی لینک 404 یا شکسته در وب سایت خود داشته باشید ، گوگل این برداشت را خواهد داشت که شما به به روز بودن سایت خود و بهبود تجربه کاربران اهمیت نمی‌دهید و ممکن است با جریمه از سمت گوگل مواجه شوید.

محتوای دزدی!

اگر شما محتوای وب سایت های دیگر را کپی کنید و در وب سایت خود مورد استفاده قرار دهید ، به دلیل استفاده از محتوای کپی احتمال دارد که توسط گوگل جریمه شوید.

استفاده بیش از حد از یک Anchor Text

پیش از این ، متخصصان سئو ، سعی می‌کردند که لینک های خود را با استفاده از کلمه کلیدی مدنظر ایجاد کنند. از سال 2012 و بعد از آپدیت پنگوئن گوگل باید از اینکار پرهیز کرد. در ساخت لینک ها طبیعی بودن استفاده از کلمات مختلف برای متن پیوند را حتما مورد توجه خود قرار دهید.

سایر موارد

  • نرم افزارهای جاسوسی ، تبلیغات یا ویروس ها
  • مقدار قابل توجهی محتوای تکراری
  • صفحات با کلمات کلیدی غیر مرتبط
  • Cloaking (نمایش نسخه دیگری از یک صفحه وب برای ربات های موتور جستجو)
  • ریدایرکت های فریبنده (وقتی بازدید کننده بدون کلیک کردن روی چیزی به طور خودکار به صفحه دیگری منتقل میشود)
  • تعداد زیاد لینک های خروجی در هر صفحه
  • بهینه سازی بیش از حد صفحات برای سئو

لیست مواردی که باعث پنالتی گوگل می‎شود گسترده است ، اما به راحتی میتوان آن ها را جمع بندی کرد : پنالتی مجازات ناشی از هر اقدامی است که وب سایت برای فریب موتور جستجو یا آسیب رساندن به تجربه کاربر به هر طریقی انجام می‌دهد.

انواع پنالتی گوگل چیست و پس از رخ دادن آن چه اقداماتی انجام دهیم؟

حذف کردن پنالتی گوگل به سادگی نیست.  مهم است که بدانید گوگل دو نوع پنالتی دارد : Manual و Algorithmic (دستی و الگوریتمی)

پنالتی Manual یا دستی ، به شکل دستی توسط کارمندان گوگل انجام می‌شود.این اتفاق زمانی رخ میدهد که آن ها به این نتیجه برسند که وب سایت شما مخالف قوانین گوگل مشغول فعالیت است. این می‌تواند شامل مواردی همچون ،وجود ویروس ، Cloaking ، ریدایرکت ، یا خرید لینک باشد.

زمانی که شما یک پنالتی Manual دریافت می‌کنید ، باید از گوگل درخواست کنید که مجدد وب سایت شما را ایندکس کند و مجدد آن را در نتایج جستجو قرار دهد تا کاربران مجدد بتوانند شما را در موتور جستجو پیدا کنند.

از طرف دیگر پنالتی الگوریتمی بدون دخالت گوگل و به شکل اتوماتیک اتفاق می افتد.این اتفاق معمولا در نتیجه تغییرات الگورتیم گوگل است. این حالت معمولا برای وجود محتوای تکراری ، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی ، سرعت لود پایین وب سایت ، یا نداشتن بک لینک اتفاق می افتد. در این حالت شما به شکل کامل از نتایج جستجو حذف نخواهید شد اما سایتتان در رتبه پایین تری قرار خواهد گرفت.

در این حالت بسیار مهم است که رفتاری که باعث ایجاد پنالتی توسط گوگل شده است را شناسایی و انجام دادن آن را متوقف کنید. به طور مثال اگر خرید بک لینک باعث ایجاد این اتفاق شده است ، خرید بک لینک را متوقف کنید و از طریق سرچ کنسول اتصال لینک های مخرب به وب سایت خود را حذف کنید.

سخن پایانی

در این نوشته پنالتی گوگل (Google Penalty) را به شکل کامل بررسی کردیم . اگر سوال یا تجربه ای در رابطه با این موضوع دارید با ما در میان بگذارید.

 

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید ، با کارشناسان پشتیبانی ما از طریق واتساپ در تماس باشید